Techniczny Dream Host

Techniczny Dream Host

Dream Host od technicznej strony

Budownictwo i jego obszary

deskowanieBudownictwo jest dziedziną mocno związaną z szeregiem innych obszarów. Jednym z nich jest geotechnika. Geotechnika to gałąź inżynierii związana ściśle z takimi naukami, jak na przykład mechanika konstrukcji czy geologia. Zajmuje się właściwościami gruntu pod względem projektowania i wykonywania obiektów ziemnych i podziemnych, a także fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Inżynierowie pracują więc nad tym, by w sposób ekonomiczny i bezpieczny projektować fundamenty różnych budowli czy ich ściany nośne.

Ocena warunków gruntowych jest szalenie istotna dla ochrony budynku przed zniszczeniem. Problem może stwarzać tak zwane „pracujące podłoże”. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie grunty nadają się pod budowę. I tak na przykład grunty organiczne czyli torfy i namuły, czy obszary zalewowe nie będą w stanie unieść obciążenia. Podobnie przedstawia się sytuacja z gruntami nasypowymi. Dlatego właśnie tak ważne są badania geotechniczne, które pomagają podjąć właściwe decyzje dotyczące między innymi budowy domu. Ułatwiają one również wykonanie projektu odwodnienia.

Kiedy już mowa o budowie domu, warto podkreślić rangę pierwszego jej etapu czyli powstawanie fundamentów. Tutaj ważną rolę pełni deskowanie, nazywane również szalowaniem. Nie jest to nic innego jak tymczasowa konstrukcja do nadawania kształtu mieszance betonowej. Konstrukcja do deskowania wykonywana jest z drewnianych desek, płyt z wodoodpornej sklejki czy z metalu. A demontuje się ją dopiero wtedy, gdy beton zwiąże. Deskowania wymagają poza fundamentami także żelbetowe stropy, schody, cokoły ogrodzeń, nadproża i wieńce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>